ÚvodVidea / Havel, un rêve français :...

Havel, un rêve français : rencontre avec Aurélie Morel (27. 4. 2015)

Aurélie Morel est auteure de la pièce « Château hippie », qui se situe au moment de la venue de Franck Zappa à Prague, invité par le tout nouveau président Vaclav Havel, en janvier 1990. D’abord journaliste, puis responsable d’action culturelle pour les bibliothèques, Aurélie Morel vit à Paris. Elle a habité Prague au début des années 1990. Passionnée par la langue tchèque, sa culture, sa scène rock underground et par les œuvres de Havel, elle a écrit « Château hippie » en hommage à cet homme politique hors normes que fut Vaclav Havel. Lors de cette rencontre en français, Aurélie Morel lira des extraits de sa pièce et dialoguera avec le public, autour de la genèse de ce texte, de la vie politique et littéraire tchèque vue de France depuis 1989, de tout ce que cette Histoire récente tchèque peut apporter à la France.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků