ÚvodVidea / Havel, un rêve français :...

Havel, un rêve français : rencontre avec Aurélie Morel (27. 4. 2015)

Aurélie Morel est auteure de la pièce « Château hippie », qui se situe au moment de la venue de Franck Zappa à Prague, invité par le tout nouveau président Vaclav Havel, en janvier 1990. D’abord journaliste, puis responsable d’action culturelle pour les bibliothèques, Aurélie Morel vit à Paris. Elle a habité Prague au début des années 1990. Passionnée par la langue tchèque, sa culture, sa scène rock underground et par les œuvres de Havel, elle a écrit « Château hippie » en hommage à cet homme politique hors normes que fut Vaclav Havel. Lors de cette rencontre en français, Aurélie Morel lira des extraits de sa pièce et dialoguera avec le public, autour de la genèse de ce texte, de la vie politique et littéraire tchèque vue de France depuis 1989, de tout ce que cette Histoire récente tchèque peut apporter à la France.

„Jsem prostě dítětem věku pojmového a nikoliv mytického myšlení, a proto i můj bůh – když už jsem donucen o něm mluvit (což činím velmi nerad) – se jeví zřejmě jako něco hrozně abstraktního, mlhavého a věru málo přitažlivého. Tak se ovšem jeví jen tomu, koho se o něm pokouším informovat – ta zkušenost sama je živoucí, důvěrná a konkrétní, možná (…) živější než u leckohos, kdo má svého „normálního“ Boha řádně vybaveného všemi příslušnými atributy (které ho ovšem mnohdy kupodivu spíš zakrývají, než přibližují). A co je taky pro mého boha příznačné: že je mistrem čekání, čímž mne občas dost znervózňuje. Jako by přede mnou aranžoval různé možnosti a pak mlčky čekal, co udělám. (…) Jeho poslední soud se odehrává teď, neustále, pořád – a přitom je vždy znovu poslední: nic, co se stalo, se už nemůže odestát, vše zůstává v „paměti bytí“ – a i já tam zůstanu – odsouzen být navěky sám se sebou – takovým, jaký jsem a jakým sám sebe dělám.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 7. srpen 1980

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla