ÚvodVidea / Tomáš Glanc: ruská...

Tomáš Glanc: ruská performance mezi pravoslavím a aktivismem (27. 4. 2015)

Třetí večer rusisty Tomáše Glance (Universität Zürich) z přednáškového cyklu Živé duše: aktuální ruská kultura a její české souvislosti. Performance a happening se v Rusku vyvíjely svérázně a autenticky. Co z avantgardních kulturních excesů padesátých a šedesátých let patří do dějin performance, zůstává otevřenou otázkou. Od té doby se ale umění mimo výstavní prostory stává kontinuálním a vlivným. Paradoxně přitom za jeho prvními projevy stojí členové skupiny Dviženije (Pohyb), kteří svou subverzivní imaginaci dokázali propojit se zakázkami pro 50. výročí říjnové revoluce (1967). V postsovětském období se často divoké performance stávají výkladní skříní současného umění a vrcholí akcemi skupiny Pussy Riot, která se dočkala celosvětové pozornosti. Může si performance zachovat svébytnost, nebo se stává rukojmím médií a politiky?

„Uvažuji-li jako to, co ze mne tento svět dělá – totiž jako lidské identity zbavený šroubek gigantického soustrojí –, pak opravdu nemohu dělat nic: ničení zeměkoule, ohlupování národů a výrobu tisíců nových termojaderných bomb samozřejmě nezastavím. Uvažuji-li však jako to, čím každý z nás původně je, resp. čím každý z nás má – nezávisle na stavu světa – základní možnost se stát, totiž jako svéprávná lidská bytost, schopná odpovědnosti ke světu a za svět, pak samozřejmě mohu dělat mnoho.“

Dopisy Olze – eseje psané ve vězení, dopis, 6. březen 1982