ÚvodVidea / Ralph Young: Dissent – The...

Ralph Young: Dissent – The History of an American Idea (29. 4. 2015)

At its founding the United States committed itself to lofty ideals. When these ideals were not fully realized, many protested and demanded that the United States live up to its promise. Dr. Ralph Young, Professor of History at Temple University, will present his book Dissent: The History of an American Idea and will discuss history and the role dissent has played in shaping the United States. The event was realized as a part of Allen Ginsberg Freedom Festival, in cooperation with the Departement of American Studies, Charles University.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,