ÚvodVidea / Ondřej Němec: Václav Havel...

Ondřej Němec: Václav Havel a proměny české společnosti ve fotografii III. (5. 5. 2015)

Třetí večer z cyklu věnovanému dokumentárním fotografům v Knihovně Václava Havla patřil Ondřeji Němcovi, který se zaměřil především na fotografie VH, jeho setkání s undergroundem v sedmdesátých letech, přes méně formální dobu začátku jeho prezidentství až po poslední léta Havlova života.

„Do „rodiny člověka“ máme velmi daleko; dokonce se tomu ideálu spíš vzdalujeme než přibližujeme. Zájmy osobní, sobecké, státní, národní, skupinové i – chcete-li – firemní stále ještě povážlivě převládají nad zájmy vskutku obecnými a globálními. Stále jsme ještě poplatni zhoubnému a veskrze pyšnému dojmu, že člověk je vrcholem stvoření a nikoli jen jeho součástí a že tudíž smí cokoli. Stále ještě mnoho lidí říká, že jim nejde o sebe, ale o věc, ale přitom jim jde prokazatelně o sebe a nikoli o věc. Stále ještě ničíme planetu, která nám byla svěřena, i její okolí. Stále ještě zavíráme oči před rostoucími sociálními, civilizačními i etnicko-kulturními konflikty dnešního světa. Čas od času říkáme, že anonymní megamašinerie, které jsme si vytvořili, nám neslouží, ale naopak nás zotročují, stále ale nic neděláme pro to, aby tomu tak nebylo.“

Projev pro obě sněmovny Kongresu USA, Washington, 21. únor 1990