ÚvodVidea / Ondřej Němec: Václav Havel...

Ondřej Němec: Václav Havel a proměny české společnosti ve fotografii III. (5. 5. 2015)

Třetí večer z cyklu věnovanému dokumentárním fotografům v Knihovně Václava Havla patřil Ondřeji Němcovi, který se zaměřil především na fotografie VH, jeho setkání s undergroundem v sedmdesátých letech, přes méně formální dobu začátku jeho prezidentství až po poslední léta Havlova života.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla