ÚvodVidea / Sedm let v Gulagu (13. 5....

Sedm let v Gulagu (13. 5. 2015)

Křest knihy Františka Poláka Sedm let v Gulagu. Vzpomínky pražského advokáta na sovětské pracovní tábory (ÚSTR, 2015). František Polák byl legionář v Rusku, ve dvacátých letech advokát dělníků a komunistických aktivistů, který v roce 1930 vystoupil z KSČ na protest proti ovládnutí strany radikálním křídlem Klementa Gottwalda. Jako uprchlík před nacismem se stal členem čs. zahraniční armády na východě, následně byl však zrazen jejími vedoucími činiteli a vydán sovětské tajné policii NKVD. V letech 1939–1947 byl vězněn v Gulagu. Po propuštění a návratu do Československa v březnu 1948 uprchl na Západ s cílem informovat svět a rodnou zemi o sovětské realitě, které sám dlouhá léta odmítal uvěřit. Večerem provází Adam Hradilek. Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Několik vět ke Knihovně

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Několik vět ke Knihovně Václava Havla, Hrádeček,

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla