ÚvodVidea / Petr Borkovec: I tento den...

Petr Borkovec: I tento den bude součástí příběhu (7. 5. 2015)

Autorské čtení z připravované knihy povídek Lido di Dante a druhého, rozšířeného vydání sbírky Milostné básně. „Plážové parkoviště bylo osvětlené až po rododendronový pás, v němž svit mizel. Trochu dál, už v černé vodě, se ozýval smích a opilá angličtina; viděl jsem je přes den: dvě Němky a tři Italové. Ty dvě tlusté a staré přesně tak, aby z nich malé množství neřesti (stačí trochu jinak protáhnout chodidlo, trochu výš zvednout nohy, dělit svou pozornost mezi dva a hlídat, aby porce byly vyrovnané) udělalo nádherné, prostě nádherné souložnice.“

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla