ÚvodVidea / Jiří Černý... na bílém...

Jiří Černý... na bílém (23. 2. 2016)

Veřejný rozhovor Jiří Černý – Pavel Klusák se točil kolem zásadní zkušenosti Jiřího Černého jako hudebního novináře. Ve edici spisů Jiří Černý...na bílém (zatím máme díly 1959–1969 a 1970–1979, vydal Galén) jsou k dispozici texty z Melodie, Mladého světa, Gramorevue, Jazzu, šedesátkových titulů Repertoár malé scény a Hudba pro radost, ale taky sleeve-notes k supraphonským licenčním albům a posudek k soudu s Plastiky. Je to zpráva o Černém i o době, její kultuře a médiích: veřejný rozhovor na půdě Knihovny Václava Havla se odráží právě od edice spisů Jiří Černý...na bílém.

„Tento rok nezačal dobře. Ani pro svět, ani pro mne. Jeho počátek předznamenaly vlny tsunami. Člověk si musel klást otázku: Nechce nám tím naše planeta něco sdělit, před něčím nás varovat, k něčem nás vyzvat? Čili: Jde jen o jednu z miliard kosmických událostí tvořících dějiny světa, nebo jde ještě o něco jiného?“

Zápis z 13. dubna 2005, Prosím stručně, 2006