ÚvodVidea / Tajemství naší doby –...

Tajemství naší doby – Rusko prizmatem halucinace (11. 5. 2016)

Týden před vernisáží výstavy ruského umělce a absolventa pražské AVU Pavla Pepperštejna v ostravském Centru současného umění PLATO nahlédneme mj. do jeho románu, který dosud nebyl zveřejněn: jmenuje se Tajemství naší doby a Pepperštejn v něm líčí ruskou realitu způsobem, který v dosavadní literatuře nemá obdoby.

„Mnozí dnešní Evropané či Američané pociťují bolestivě fakt, že euroamerická civilizace zničila svébytnost mimoevropských kultur, zakoušejí to jako svou vinu a cítí potřebu tuto vinu odčiňovat jakýmsi vciťováním se do jiných, přizpůsobováním se jim, podbízením se, touhou jim tak či onak „pomáhat“. To je podle mne falešná cesta… obsahuje opět onen známý pocit nadřazenosti… je to kolonialismus naruby. Je to intelektuálská křeč. Myslím, že si všichni nejlépe navzájem porozumíme, když si nebudeme na nic hrát, zůstaneme prostě všichni sami sebou a budeme se jen navzájem ctít a respektovat.“

Řeč při předávání Ceny Indíry Gándhíové, Dillí, 8. únor 1994

Rozhovory Václava HavlaJan Lukeš: Právě proto, že jsem. Rozhovor s Ivanem M. HavlemPavel Juráček: Ze života tajtrlíků