ÚvodVidea / Tajemství naší doby –...

Tajemství naší doby – Rusko prizmatem halucinace (11. 5. 2016)

Týden před vernisáží výstavy ruského umělce a absolventa pražské AVU Pavla Pepperštejna v ostravském Centru současného umění PLATO nahlédneme mj. do jeho románu, který dosud nebyl zveřejněn: jmenuje se Tajemství naší doby a Pepperštejn v něm líčí ruskou realitu způsobem, který v dosavadní literatuře nemá obdoby.

„Celková otázka tedy zní: K jak hluboké zítřejší duchovní a mravní impotenci národa povede dnešní kastrace jeho kultury? Obávám se, že zhoubné společenské následky tu o mnoho let přežijí konkrétní politické zájmy, jež je vyvolaly. O to větší bude ovšem historická vina těch, kteří duchovní budoucnost národa obětovali zájmům své mocenské přítomnosti. “

Dopis Gustávu Husákovi – samizdatová esej, 8. duben 1975

Václav Havel: Zápisky obviněnéhoHavel—Prigov a česká experimentální tvorbaZdeněk Lukeš: Praha Václava Havla